Pasivní dřevostavba v Bečvě

Lokace Dolní Bečva
Stupeň studie, DUR+DSP, IČ, DPS
Rok dokumentace 2020
Rok realizace 2023
Autor studie atelier3 
Autor dokumentace atelier3 
Fotografie investor

Pasivní dřevostavba rodinného domu s výhledem na Beskydy v sobě kombinuje přírodní materiály, zdravé vnitřní prostředí a úsporné bydlení.

Navržený objekt ve svahovitém terénu má jedno nadzemní podlaží a obytné podkroví. Celá konstrukce nadzemní části je řešena jako dřevostavba ze systémových prvků STEICO. Objekt je částečně založen na základových ocelových vrutech s větranou vzduchovou mezerou a částečně na monolitcké konstrukci z vodostavebního betonu, která tvoří podsklepení. Konstrukce jsou navrženy difúzně otevřené. Tepelnou izolaci jsme použili recyklovaný papír ve formě foukané celulózy. V domě jsou aplikovány hliněné omítky, které pomáhají tepelné stabilitě objektu a velmi dobře pracují s vnitřní vlhkostí. 

Fasádu objektu tvoří obklad ze sibiřského modřínu bez ošetření, který postupem času dosáhne přírodního zešednutí vlivem klimatického působení.

Technickým srdcem rodinného domu je kompaktní jednotka, která zajišťuje řízené větrání s rekuperací a ohřevem teplé užitkové vody. 

Díky správně navržené architektonické studii, promyšlenému technickému návrhu a zdařilé realizaci, dům dosáhl pasivního standardu. Byla zde zohledněna správná orientace ke světovým stranám tak, aby dům využíval solární zisky od slunce a byly použity velmi kvalitní technologie a konstrukce. Díky tomu se uživatelé mohou těšit z nízkých provozních nákladů a také zdravému vnitřnímu prostředí. Tato stavba dosáhla na nejvyšší dotaci programu Nová zelená úsporám.

Reference: Jako laik jsem měl hrubou představu o tom, co obnáší „udělat projekt“ – pár výkresů, několik schůzek… Má představa se ale po intenzivní spolupráci s Ateliérem3 zcela rozplynula. Z pár výkresů se staly do detailu rozpracované archy a archy plánů, které popisovaly krok po kroku, metr po metru našeho domečku. Z pár schůzek se stalo intenzivní a příjemné jednání jak s panem Pospíšilem, tak i jeho kolegy, které pomohlo vyladit náš sen do dokonalosti. V této nelehké době je potřeba mít vedle sebe silného partnera, pro kterého jste prioritou. Který zná aktuální nařízení a zákony, umí jednat s úřady, snaží se najít řešení v situacích, kdy už jste v koncích. Přijme vaši vizi za svou a dělá maximum pro to, aby se z plánů stala realita. Děkujeme za neskutečnou a precizní práci, za veškerý čas a úžasný přístup, který nám pan Pospíšil spolu s kolegy věnovali. Jdeme tedy stavět náš sen,
Martin Maděra, investor