Pasivní dům Hradčany

Lokace Hradčany
Stupeň studie, DUR+DSP, IČ, DPS
Rok dokumentace 2019
Rok realizace 2021
Autor studie atelier3 & Michaela Kocůrková
Autor dokumentace atelier3
Fotografie Michaela Holly

Rodinný dům nedaleko Přerova byl navržen v pasivním standardu. Jedná se o kompaktní dům s obytným podkrovím a přistavenou garáží. Dům se okny otevírá k jižní a západní straně, kde bude čerpat solární zisky. 

Technologickým srdcem stavby je kompaktní jednotka Pichler, která v sobě skrývá dvě tepelná čerpadla pro ohřev teplé vody a vzduchotechnickou jednotku s rekuperací tepla. Na střeše objektu získávají energii fotovoltaické panely. V rámci šetření pitné vody je navržen systém akumulace dešťové vody, která se zpětně využívá na splachování WC a zálivku zahrady. Nosný systém je zděný z vápenopískových cihel, které tak pomohou akumulaci tepla a celkové tepelné stabilitě objektu.

Dominantou exteriéru domu je dřevěný obklad z opalovaného sibiřského modřínu, krásná okna Slavona Progression a vikýř. V interiéru si budou moci investoři užívat mimo jiné pohled na přiznaný krov. 

Investoři dostali nejvyšší možnou dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.

Reference: ATELIER3 jsme si vybrali pro zpracování projektu rodinného domu v pasivním standartu. Ing. Král se na projektu podílel již při studii zpracované architektkou podnětnými připomínkami, díky čemuž se podařilo navrhnout funkční dům, který naplňuje veškeré naše požadavky. Projekt byl vyřešen do nejmenších detailů, projektanti sami aktivně přicházeli s nápady a nabízeli různé varianty. I přes omezený provoz úřadů, v době koronaviru, bezproblémově vyřídili stavební povolení za minimum času. Oceňujeme zejména kvalitu zpracování, profesionální a rychlé jednání, bezproblémovou komunikaci.
manželé JUDr. Nikol Kiková a Ing. Aleš Kika