Pasivní dům Tovačov

Lokace Tovačov
Stupeň studie, DUR+DSP, IČ, DPS
Rok dokumentace 2017
Rok realizace 2020
Autor studie atelier3
Autor dokumentace atelier3
Fotografie Michaela Holly

Jedná se o moderní rodinný dům pro mladou rodinu. Projekt byl vypracován od studie až po prováděcí projekt, včetně vyřízení všech povolení.
Jedná se o dvoupodlažní dům, kde je druhé patro ustupující, to umožňuje pohled na vegetační střechu. Konstrukční stěnový systém je navržen z pórobetonu. Okna dodávala společnost Slavona. Rozvody vzduchotechniky jsou navrženy tak, aby byly skryté a nijak obyvatele nerušily vzhledově či akusticky. U domu vznikla velká terasa s posezením, bazénem a výhledem na zámeckou tovačovskou Spanilou věž. O udržovanou zahradu se stará automatická závlaha napojena na akumulační nádrž s dešťovou vodou. Dešťovou vodou jsou splachovány také toalety.
Objekt byl od začátku navrhován v pasivním standardu a pro stavebníka jsme zajistili nejvyšší dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.

Reference: Měl jsem poměrně jasnou představu o tom, jaký dům bych chtěl. Tu v ateliéru zhmotnili a dotáhli do detailu. Přidanou hodnotou je, že je dům navržen v pasivním standardu, zvýšil se tak uživatelský komfort domu. Díky tomuto návrhu jsem také dosáhl na nejvyšší dotaci v rámci NZÚ. S přístupem, projektem i domem jsem spokojený.
Ing. Tomáš Rous, stavebník